Naš spletni portal uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali se strinjate z njihovo uporabo?

 

Železničarske jaslice v Tržišču

26. decembra, 2023

V bližini železniške postaje v Tržišču na dolenjski progi so pred božičnimi prazniki dni stekla zadnja postavljalna dela, v sklopu katerih kapelico zavetnika železničarjev Antona Martina Slomška krasijo železničarske jaslice. Sicer se je pisal junij 2019, ko so železničarji v Tržišču na Dolenjskem na pobudo domačina Stanka Lazarja dobili svojo prvo kapelico, katero je poslikal Bojan Sumrak iz bližnjih Radeč.

Idejo, da prav tu postavijo jaslice, ki so del aktualnega decembrskega prazničnega časa, sta začela uresničevati član Društva jasličarjev Slovenije Matjaž Bitenc, ki v družbi Slovenske železnice opravlja dela vodje vlaka in Stanko Lazar, član Društva Zagon Tržišče ter strojevodja, ki je prepoznaven predvsem po tem, da si prizadeva za ohranjanje tehnične, kulturne in ostale železničarske dediščine.

Lazar je v oktobru poklical Matjaža in predlagal, da bi v kapelico postavil jaslice ter ga kot znanega jasličarja povprašal po predlogih, in vse se je začelo obračati v smer, da bi se jaslice postavile v vagon. Stanko se je lotil dela v duhu pridobivanja – izposoje vagona, Matjaž pa je prevzel del, vezan na figurice.

Železniška postaja Tržišče je sicer od decembra 2003, torej letos mineva 20 let, nezasedena s prometnikom, zadnji, ki je opravljal redno delo prometnika na tej postaji je bil Franci Repše, ki se je s takratno vpeljavo novega voznega reda poslovil in tako še zadnjič zapiskal ter dvignil lopar.

Matjaž Bitenc med postavljanjem železničarskih jaslic

»Kot v klasičnih jaslicah hlevček nudi zatočišče, podobno v železničarskih jaslicah star vagonček predstavlja zavetje pred mrazom in dežjem, » opisuje Bitenc, ki je zadovoljen, da je svoje že dvajset let trajajoče prostočasno navdušenje nad jasličarstvom lahko povezal z železničarsko ekipo in verjame, da bo ideja navdihnila tudi druge postavljalce.

Jasličarji so sicer aktivni skozi celotno leto, pred dobrim mesecem dni pa so stekla intenzivna dogovarjanja za postavitev jaslic, ko sta se omenjeni Bitenc in Lazar v tem duhu povezala na dogodku Železniškega muzeja Slovenskih železnic, ko je ta gostil srečanje parne vleke.

Na srečanju je  beseda dala besedo, ideje so se izmenjale in pogovori stekli v smislu od načrta do realizacije.

Za postavitev so v največji meri zaslužni člani Društva Zagon Tržišče, ki sicer bdijo tudi nad uvodoma omenjeno železničarsko kapelico in nad “gomulko” 311/315-209/210, ki ima svoje domovanje “po svoji upokojitvi” prav na t.i. slepem tiru v Tržišču.

Jaslice so v notranjost železničarske kapelice umestili člani Društva Zagon Tržišče, med katerimi velja posebej izpostaviti Gordano Majhenič (mah), Bernardo Režen (nebesni svod), družino Majcen – gostišče Majcen – Ulčnik ter stanovalce na železniški postaji v Tržišču, ter jih postavili s pomočjo in podporo Bitenca ter Lazarja v prvi polovici decembra,

tudi železničarske jaslice pa nosijo letos še posebej slovesno noto, saj se obeležuje visoka obletnica – v letu 2023 namreč mineva 800 let (1223-2023), odkar je sveti Frančišek Asiški pripravil posebno praznovanje Jezusovega rojstva v Grecciu pri Rietiju. Prav to njegovo dejanje je pripomoglo k tradiciji širjenja jaslic iz Italije po vsem svetu.

Po krščanski tradiciji bo krajevno pristojen duhovnik železničarske jaslice v Tržišču tudi blagoslovil, na ogled pa bodo vse do svečnice.

“Tako smo uspeli postaviti skromne, vendar posebne jaslice, ki jih vsakodnevno po oznanilih pri bogoslužju hodijo gledati od doma in drugod,” opis sklene sogovornik Lazar.

Zapis: Doroteja Jazbec

Foto: Stanko Lazar

Imate vprašanje?
Kontaktirajte nas
Pridruži se nam
Pristopna izjava

Copyright by SŽPS. All rights reserved.

Copyright by SŽPS. All rights reserved.